9 czynników udanych zakupów budowlanych w internecie o których nie wie PRAWIE NIKT!

 

Mogłoby się wydawać, że nic nie daje nam takiej pewności, jak zakupy w stacjonarnym sklepie budowlanym. Nie ma to, jak możliwość dotknięcia produktu i sprawdzenia, czy będzie on odpowiadał naszym potrzebom, czy też nie. Teoretycznie coś, co możemy poczuć i zobaczyć na własne oczy kupuje nam się łatwiej. Tym bardziej, jeśli chodzi o rzeczy drogie i te, które zostaną z nami na lata.

Jednak, czy aby na pewno kupowanie materiałów do naszego remontu w sklepach stacjonarnych zawsze jest bezpieczniejsze od tych, zakupionych w internecie?

Okazuje się, że nie za każdym razem. Zarówno w mniejszych i w większych stacjonarnych sklepach budowlanych zdarzają się produkty o niskiej jakości. Obsługa nie zawsze jest na tyle zorientowana i doświadczona, aby pomóc dobrać sprzęt odpowiedni do konkretnych potrzeb a dociekanie najważniejszych informacji często może zająć sporo czasu.

Coraz bardziej skutecznym sposobem na robienie zakupów budowlanych są sklepy internetowe.

Firmy, stawiające na sprzedaż w internecie wychodzą naprzeciw dostarczaniu szybkiej i kompleksowej obsługi dla swoich klientów. Właściciele sklepów internetowych nie muszą opłacać olbrzymich kosztów związanych z utrzymaniem stacjonarnego sklepu oraz personelu. Mogą więc skupić się, na dostarczeniu najlepszego asortymentu i budowaniu świetnej obsługi klienta przez internet.

Czy wszystkie sklepy internetowe zapewnią nam bezpieczne zakupy?

Niekoniecznie. Rozglądając się za sklepem internetowym, możemy trafić na wadliwy towar, nieprofesjonalną obsługę, problemy ze zdobyciem towaru, lub jego zwrotem w przypadku defektu. Idzie jednak tego uniknąć. Zasób informacji, jakie serwuje nam internet, z łatwością pomoże nam nie tylko znaleźć dobry sklep, ale także ominąć szerokim łukiem te, które nie wywiązują się ze swoich kompetencji zbyt dobrze.

laptop and shopping bags, online shopping concept.
Na co warto zwrócić uwagę, robiąc zakupy budowlane w internecie?
Twoje zakupy w internecie będą udane jak nigdy wcześniej, jeśli tylko weźmiesz pod uwagę kilka istotnych rzeczy. Aby uczynić ten proces prostym, bezpiecznym a przede wszystkim przyjemnym, warto rozbić go sobie na kilka etapów.

Podzieliliśmy je na na dwie grupy:

  1.  Wybór sklepu
  2.  Dobór odpowiedniego produktu

Jeśli znajdziemy dobry sklep, dalsza część poszukiwań będzie o dużo łatwiejsza.

1. O sklepie

Co musisz wiedzieć o danym sklepie, zanim zrobisz w nim swoje zakupy?

Na stronie większości sklepów znajdziemy dział „O nas”. Zapisane tam informacje powiedzą nam, w czym dany sklep się specjalizuje, ile lat jest na rynku, gdzie znajduje się siedziba. Warto poszukać także informacji na temat tytułów, atestów i gwarancji, jakie udostępnia sklep. Zanim dokonamy zakupu, bardzo ważną informacją jest proces zwrotu towaru na wypadek wybrania nieodpowiedniego lub niepasującego produktu. Jeżeli zamierzamy dokonywać płatności na stronie sklepu, lepiej upewnić się, czy dana strona zabezpiecza swoje informacje. W tym celu warto sprawdzić, czy strona posiada symbol kłódki przy adresie www.

2. Co mówią klienci

W następnej kolejności musimy zwrócić uwagę na opinie klientów o danym sklepie. Dobry sklep, będzie chciał pochwalić się swoimi opiniami i recenzjami od swoich klientów. Takich możemy szukać już na jego stronie internetowej. Warto sprawdzić też portale takie jak: YouTube, Facebook czy Google, gdzie również mamy dostęp do opinii wcześniejszych klientów. Najważniejsze opinie na jakie powinniśmy zwrócić uwagę to: kontakt, jakość towaru, pomoc techniczna, czas realizacji oraz przyjmowanie zwrotów.

Nikt nie opowie nam lepiej na temat danego sklepu niż klienci, którzy już wcześniej robili w nim zakupy. Bardzo ciężko jest zadowolić wszystkich, więc pojedyncze negatywne opinie są raczej standardem. Jednak jeżeli ilość negatywnych opinii wyrażających absurdalne podejście do klienta przekracza te pozytywne — warto rozglądnąć się za innym sklepem.

 

Jak wybrać produkt, który spełni Twoje wymagania?

3. Dane produktu

Największą zaletą produktów dostępnych w internetowych sklepach budowlanych są ich szczegółowe opisy. Poza danymi technicznymi mówiącymi o samym produkcie zawierają one także możliwe zastosowania oraz dowolne konfiguracje które mamy do wyboru. Jeżeli poszukujesz więc produktu odpowiedniego dla siebie, nigdzie nie znajdziesz tak dobrego źródła informacji na jego temat, jak w sklepie internetowym.

Na co warto zwrócić uwagę, czytając opis produktu:

– dane techniczne

– właściwości

– producent

– dostępne warianty

– atesty i certyfikaty

– zawartość przesyłki

Jeżeli masz wątpliwości co do samego produktu, możesz posilić się także Krajowym Wykazem Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych, którego rejestr prowadzi Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

4. Filmy video

 

Potrzebujesz recenzji albo instrukcji obsługi na temat użytkowania produktu, który zamierzasz kupić? Poszukaj ich w internecie! Wiele sklepów samodzielnie tworzy filmy z recenzjami i instrukcjami obsługi na temat produktów, które udostępniają. W sieci znajdziesz także blogi tematyczne, gdzie bloggerzy również wykonują recenzje różnego rodzaju produktów, narzędzi oraz materiałów budowlanych.

5. Innowacyjne narzędzia pomocnicze

W dobie technologii sklepy oraz producenci oferują rozmaite narzędzia pomagające klientom w doborze odpowiedniego produktu. Są to m.in porównywarki, liczarki, oraz inne narzędzia służące tworzeniu wizualizacji wnętrza. Znajdziesz je na stronach internetowych albo w formie aplikacji na telefon. Jeżeli potrzebujesz zmierzyć lub dopasować wymiar produktu, sprawdź czy dany sklep nie stworzył narzędzia na swojej stronie www, aby Ci to ułatwić. Jeśli chcesz zobaczyć, jak dany kolor farby będzie wyglądał na Twojej ścianie, upewnij się, czy aby producent nie stworzył aplikacji, w której możesz dodać zdjęcie swojego pokoju i zobaczyć, jak upatrzony przez Ciebie kolor prezentuje się na Twoich ścianach. Wiele e-sklepów bezpośrednio na stronie każdego z produktów podsuwa pokrewne produkty pasujące do tego, który oglądamy.

6. Próbki

Zależy Ci na dopasowaniu kolorystycznym? Chcesz upewnić się, że materiał, z którego zrobiony produkt jest odpowiedni? Rozglądnij się za możliwością pozyskania próbki. Sklepy wychodzą naprzeciw swoim klientom, aby jeszcze przed zakupem, klienci mogli upewnić się, czy to jest dokładnie to, czego potrzebują. Próbkę taką możesz wówczas przyłożyć do mebli czy innych elementów remontowanego przez Ciebie pomieszczenia i upewnić się, czy to jest to, czego potrzebujesz. To udogodnienie sprawia, że zakupy przez internet będą o wiele bezpieczniejsze niż w sklepie stacjonarnym, w którym nie można zabrać produktu z półki i sprawdzić, czy będzie on pasował do pozostałych elementów wystroju.

7. Obsługa

W sklepach internetowych fachowa obsługa jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. W większości sklepów już w pierwszej chwili pojawia się okienko, w którym można łatwo skontaktować się z obsługą i zapytać o poradę. Jest to możliwe także przy wykorzystaniu komunikatora w mediach społecznościowych lub po prostu za pomocą kontaktu telefonicznego. Na linii spotkasz się z osobą doskonale wyszkoloną do tego, aby pomagać klientom w wyborze produktu pasującego dokładnie do konkretnych potrzeb. W ten sposób, znajdziesz wszystkie informacje dotyczące specyfikacji produktu, oferty oraz dostawy.

8. Dostawa

Najważniejsza jest dostępność wszystkich produktów. Bywa tak, że jeden produkt, na który musimy poczekać, może opóźnić czas dostawy całego zamówienia. Dzieje się tak w szczególności, gdy część materiałów dostępna jest na magazynie, a część trzeba wykonać na zamówienie. Ceny dostaw są różne ze względu na asortyment. Bardzo często przy obfitych zakupach możemy liczyć na darmową dostawę. Warto wziąć uwagę także, że czasami dostawa może nie obejmować wniesienia towaru do domu. Jeżeli w tej kwestii chcemy polegać na dostawcy, lepiej skonsultować to wcześniej z obsługą sklepu albo bezpośrednio z firmą kurierską.

9. Dodatkowe informacje

 

W wielu sklepach, po zakupieniu danego produktu nie zostajesz sam. Po zakupie otrzymasz materiały pomocnicze takie jak dane techniczne czy instrukcje obsługi. Sklepy dbają o to, aby pomimo dzielącej odległości, klient otrzymywał wsparcie nawet po samym zakupie.

Podsumowanie

W dobie technologii branża zakupów przez internet rozrasta się nieustannie. Wdrażane są coraz to nowe systemy poprawiające komfort i bezpieczeństwo zakupów. Zanim jednak zdecydujemy się na robienie zakupów przez internet, warto poświęcić chwilę na sprawdzenie sklepu, w którym zdecydowaliśmy się na zrobienie naszych zakupów. Kilka minut drobnego rekonesansu pomoże Ci znaleźć sklep godny polecenia. Zaoszczędzi to Twój czas, pieniądze oraz problemy logistyczne związane z transportem Twoich zakupów.