Co warto wiedzieć przed kupnem zlewozmywaka

W teorii wybór zlewozmywaka kuchennego nie jest trudny. Wystarczy wybrać materiał, kształt, kolor, rozmiar i gotowe.

W praktyce okazuje się, że jest wiele drobnych rzeczy, które trzeba przemyśleć aby uchronić się przed np. cięciem szafki pod zlew, zmianą blatu, wymianą syfonu lub narzekaniem na źle umieszczony zlewozmywak, który utrudnia typowe czynności kuchenne.

Nasza firma produkuje zlewozmywaki granitowe dlatego słyszeliśmy o bodajże wszystkich problemach, jakie mogą mieć osoby, które nie przemyślały wyboru zlewozmywaka. W tym artykule dzielimy się naszym doświadczeniem i piszemy:

 1. gdzie nie montować zlewu
 2. dlaczego warto kupić zlewozmywak granitowy z gotowymi otworami
 3. kiedy zlew nie będzie pasować do szafki
 4. jaki materiał blatu wybrać
 5. do czego służy mała komora w zlewozmywaku 1,5 komorowym
 6. jak nie wybierać koloru zlewozmywaka
 7. jaka jest najważniejsza cecha dobrej baterii kuchennej
 8. jak pozbyć się zacieków na zlewie granitowym

Odpowiedzmy na te pytania.

Gdzie nie montować zlewu

Zlewozmywaki są produkowane w najprzeróżniejszych wymiarach i kształtach – prostokątne, okrągłe, z ociekaczem i bez.

Tak szeroki wybór umożliwia klientom dobranie akurat takiego zlewozmywaka, który będzie najlepiej pasował do ich kuchni. Jednak często klienci nie biorą pod uwagę… przestrzeni obok zlewozmywaka.

Z powodów praktycznych, zlewozmywaka najlepiej nie montować:

 • bezpośrednio obok płyty grzewczej – brudna woda i płyn chlapiące podczas zmywania mogą dostać się do gotowanych potraw
 • z komorą znajdującą się w bezpośrednim sąsiedztwie lodówki lub ściany – zmywanie jest niewygodne kiedy przeszkadza lodówka lub ściana
 • pod niską szafką wiszącą – taka szafka utrudnia zmywanie, wyjmowanie i wkładanie dużych przedmiotów do zlewozmywaka i zasłania widok, kiedy zmywa wysoka osoba
 • przy oknie – montując zlewozmywak przy oknie trzeba być świadomym, że rezygnujemy z wygodnego umiejscowienia suszarki na naczynia w szafce nad zlewem. Dodatkowo, w zależności od miejsca montażu baterii, mogą wystąpić problemy z otwieraniem okna.

Jeśli planują Państwo montaż rozdrabniarki żywności, to pod zlewozmywakiem należy zaplanować na niego więcej przestrzeni.

Czy wiesz, że…

W naszej ofercie znajdziecie Państwo syfony przyścienne, które nie potrzebują tyle przestrzeni co klasyczne rozwiązania, dzięki czemu w szafce pod zlewem zostaje przestrzeń na kosze do segregacji śmieci.

Dlaczego warto kupić zlewozmywak granitowy z gotowymi otworami

Zlewy granitowe możemy podzielić na takie, które:

 1. mają otwory montażowe wykonane przez producenta
 2. nie mają otworów ale mają przygotowane miejsca do ich samodzielnego wybicia i oszlifowania
 3. nie mają otworów ani miejsc na nie przeznaczonych – wtedy należy je wykonać przy pomocy specjalnego wiertła

Z oczywistych względów wybijanie otworu nie jest idealnym rozwiązaniem – wybicie może czasami kończyć się wyszczerbieniem krawędzi otworu, którego nie można zniwelować szlifowaniem. Należy pamiętać, że taka wada nie podlega gwarancji.

Dodatkowo, jeśli kupimy zlew z otworami do wybicia, to nie będziemy mogli wykonać ich w innym miejscu bez wiercenia.

Z kolei samo wiercenie otworu w zlewie wymaga zakupu specjalnego wiertła (od ok. 60 zł), uchwytu (za ok. 80 zł) i poświęcenia dużej ilości czasu.

Co więcej zdarzają się sytuacje pęknięcia zlewozmywaka zarówno podczas wybijania jak i wiercenia otworów. Z tego powodu monterzy, którzy nie mają w tym doświadczenia, czasami odmawiają wykonania otworów bo nie chcą brać odpowiedzialności za uszkodzenie zlewu.

Czy wiesz, że…

Kiedy kupisz w naszym sklepie zlewozmywak wykonamy dla Ciebie otwory montażowe za darmo – w takiej ilości oraz w takich miejscach w jakich sobie życzysz!

Kiedy zlew nie będzie pasować do szafki do której jest przeznaczony

Większość szafek kuchennych jest produkowanych w rozmiarach 40 cm, 45 cm, 50 cm, 60 cm i 80 cm. Wiedzą o tym producenci zlewozmywaków dlatego bardzo często można w opisach ich produktów przeczytać, do jakich wielkości szafek dany zlew będzie pasować. Jest jednak jedna rzecz, która może sprawić, że zlew nie będzie pasować do szafki, do której jest przeznaczony – dozownik do płynu do mycia naczyń.

Zacznijmy jednak od podstaw.

Aby zlewozmywak nakładany na blat (czyli najpopularniejszy typ obecnie sprzedawanych zlewów) pasował do szafki, to jego komora(y) musi mieścić się między ściankami szafki. Innymi słowy zewnętrzna szerokość jego komory (lub komór) musi być mniejsza niż wewnętrzna szerokość szafki. (Wielkość ociekacza nie ma tutaj znaczenia, ponieważ nie wchodzi do wnętrza szafki)

Jednak, jeśli będziemy chcieli zamontować dozownik do płynu, może okazać się, że miejsce jego montażu wypada w miejscu ścianki zlewozmywaka.

Jak widać, instalacja dystrybutora w wybranym miejscu sprawia, że zlewozmywak nie będzie pasował do szafki i trzeba będzie wycinać w jego boku miejsce na pojemnik. Dlatego zalecamy dokładnie przemyśleć rozmieszczenie akcesoriów do zlewozmywaka pod kątem tego ile miejsca zajmą pod szafką.

Czy wiesz, że…

Jeśli zdecydują się Państwo złożyć u nas zamówienie na zlew to wykonamy w wybranych przez was miejscach otwory do montażu akcesoriów. Ta usługa jest darmowa. Wystarczy, że podadzą nam Państwo odpowiednie informacje we wiadomości do zamówienia.

Sprawdź naszą ofertę zlewozmywaków do szafki 40 cmdo szafki 45 cmdo szafki 50 cmdo szafki 60 cm i do szafki 80 cm.

Jaki materiał blatu wybrać

Blat kuchenny, razem z odpowiednim zlewozmywakiem jest najbardziej wyeksponowanym i widocznym elementem kuchni. Warto jednak dobrze przemyśleć wybór materiału z którego wykonany będzie blat ponieważ nieodpowiedni wybór będzie o sobie przypominać przez lata.

Kamień, granit lub kompozyt będą dobre zarówno dla zlewów podwieszanych pod blatem jak i nakładanych na blat.

Dla tych drugich można także stosować blaty z laminowanej płyty wiórowej. Mogą one mieć różne okleiny – także udające drewno. Niestety, przez trudność odpowiedniego zabezpieczenia krawędzi blatu laminowanego przed wodą, nie jest on dobrym wyborem do zlewów podwieszanych.

Z kolei blat z naturalnego drewna, pomimo pięknego wyglądu, nie będzie dobrym wyborem w większości kuchni.

Dlaczego?

Otóż drewniane blaty są mało odporne na długotrwałe działanie wody więc wymagają impregnacji. Pewnym wyjątkiem są tutaj jedynie dąb oraz drewno teakowe, które mają wyższą odporność. Jednak nawet posiadając blat z takiego drewna i wykonując regularną impregnację, należy pamiętać o ciągłym wycieraniu plam aby drewno nie spuchło i nie odkształciło się w przeciągu kilku lat.

Z tego powodu drewniany blat polecamy jedynie osobom sporadycznie korzystającym z kuchni i zmywających naczynia głównie w zmywarce.

Do czego służy mała komora w zlewozmywaku 1,5 komorowym

Mała komora w zlewozmywakach 1,5 komorowych może być wykorzystana na wiele sposobów. Najczęściej używa się jej do rozmrażania mięsa, mycia owoców i warzyw lub sztućców. Jednak czasami jest także wykorzystywana jako miejsce do namaczania np. zaschniętych sztućców przed właściwym myciem.

Sprawdź naszą ofertę zlewów 1,5 komorowych.

Jak nie wybierać koloru zlewozmywaka

Często spotykamy się z opinią, że kolor zlewozmywaka najlepiej wybrać samemu w salonie.

Prawda jest jednak taka, że wybierając w ten sposób kolor nie jesteśmy w stanie określić jak on będzie się prezentował w naszej kuchni.

Dlaczego?

Dzieje się tak, ponieważ warunki oświetleniowe i kolorystyka kuchni bezpośrednio wpływają na prezentację kolorów. Z tego powodu kolor tego samego zlewu będzie się inaczej prezentował w salonie a inaczej w naszej kuchni.

Sprawa wygląda jeszcze gorzej jeśli ktoś wybiera kolor wyłącznie patrząc na zdjęcie w internecie.

Kolory na ekranie monitorów i wyświetlaczy prezentują się inaczej w zależności od technologii wyświetlacza, jego ustawień, a także aparatu i oświetlenia wykorzystanego podczas sesji zdjęciowej produktu.

Jaki jest zatem najlepszy sposób na wybranie koloru zlewozmywaka?

Najlepszym a zarazem najwygodniejszym sposobem na dobranie odpowiedniego koloru zlewozmywaka do kuchni jest zamówienie jego próbek kolorystycznych.

Czy wiesz, że…

Wysyłamy próbki kolorów naszych zlewozmywaków całkowicie za darmo (nawet dostawa jest darmowa!). Jeśli zamówisz je dzisiaj, to w ciągu tygodnia otrzymasz próbki 5 x 5 cm o wybranych przez siebie kolorach i wymiarach, wykonanych z tego samego granitu z którego produkujemy nasze zlewozmywaki.

Jaka jest najważniejsza cecha dobrej baterii kuchennej

Jeszcze nie tak dawno temu w praktycznie każdej kuchni można było spotkać klasyczne, niskie baterie z dwoma kurkami od ciepłej i zimnej wody. Niektóre z nich były montowane do zlewozmywaka, inne do blatu a jeszcze inne do ściany. Wszystkie jednak posiadały tą samą wadę – nisko umieszczone ujście wody z wylewki.

Przez to nalewanie wody do czajnika czy wkładanie i wyciąganie ze zlewu dużych garnków było utrudnione.

Takie baterie cały czas można kupić lecz przestrzegamy wszystkich, którzy patrzą na nie z sentymentem. Dobra bateria powinna mieć ujście wody na wysokości przynajmniej 15 cm licząc od podstawy baterii. Tylko wtedy korzystanie ze zlewu i jego baterii będzie łatwe i wygodne.

Idealnym rozwiązaniem jest z kolei bateria nie tylko z wysoko umieszczonym ujściem wody ale także z wyciąganą wylewką. To jest nieocenione rozwiązanie w kuchniach w których zamontowany jest zlewozmywak jednokomorowy, który często jest wypełniony brudnymi naczyniami.

Czy wiesz, że…

W naszej ofercie mamy baterie chromowane i granitowe obu tych rodzajów.

Jak pozbyć się zacieków na zlewie granitowym

Czasami można spotkać się na forach internetowych z opiniami, że na zlewach granitowych widać zacieki, które trudno jest usunąć. Czy to prawda?

Zacznijmy od tego, że główną przyczyną powstawania zacieków jest duża zawartość kamienia w wodzie, więc nie dla wszystkich zacieki będą problemem.

Aby nie dopuścić do osiadania kamienia na zlewozmywaku wystarczy regularnie przecierać zlew płynem do mycia naczyń i osuszać ściereczką. Zlew można także zaimpregnować olejem kuchennym aby wolniej osiadał na nim kamień.

Jednak kiedy zawartość kamienia w wodzie jest duża a my przez dłuższy czas nie będziemy czyścić zlewu, to mogą pojawić się na nim większe zacieki. Aby się ich pozbyć radzimy przetrzeć zlewozmywak gąbką kuchenną z domestosem i po kilku minutach osuszyć szmatką.

Przestrzegamy jednak przed użyciem mocnych środków żrących, takich jak np. Cif, oraz tarcie zmywakami drucianymi. Użycie ich może nieodwracalnie zepsuć powierzchnię zlewozmywaka.