Poradnik – jak wybrać idealny zlewozmywak

Nie masz czasu czytać? Posłuchaj!

Z pozoru mogłoby się wydawać, że wybór zlewozmywaka to bardzo prosta decyzja. Jedyne informacje jakich nam trzeba to wielkość szafki i podstawowe wymiary zlewozmywaka oraz jego kolor. Praktyka pokazuje jednak co innego. Istnieje wiele czynników praktycznych i wizualnych, które mogą sprawić, że Twój zlewozmywak nie spełni Twoich oczekiwań, a zmywanie stanie się Twoją udręką już kilka dni po zakończonym remoncie.

Na co więc musisz uważać, aby nie popełnić błędu podczas zakupu? Co zaważy na tym, aby Twój zlewozmywak ułatwiał codzienne obowiązki i wprawiał Cię w zachwyt każdego dnia?

Stworzyliśmy ten poradnik po to, aby przedstawić Ci szereg czynników dotyczących wyglądu, funkcjonalności oraz umiejscowienia Twojego zlewu tak, aby krok po kroku pomóc Ci w wyborze perfekcyjnego zlewu dla Ciebie i Twojej wymarzonej kuchni.

Z tego poradnika dowiesz się:

Odpowiedzmy teraz na te pytania.

Jak wybrać odpowiedni kolor zlewu (i co twardość wody ma z tym wspólnego)

Przede wszystkim musimy zacząć od … twardości wody.

Im twardsza jest woda w Twoim kranie, tym więcej zawiera ona wapnia.

Wapń ma tendencję do osiadania na dnie komory zlewu i pozostawiania białych zacieków.

Oczywiście, istnieje mnóstwo sprawdzonych i praktycznych sposobów na impregnację zlewu oraz pozbycie się białych zacieków. Zlewozmywaki granitowe słyną ze swojej łatwości w utrzymaniu czystości.

Białych zacieków z łatwością pozbędziesz się za pomocą papierowych ściereczek nasączonych octem, a w zabezpieczeniu przed ponownym osadzaniem się zabrudzeń pomoże Ci… olej jadalny! Co więcej, taka impregnacja sprawi, że Twój zlew będzie lśnił jak nowy nawet po długich latach użytkowania.

Jeśli jednak nie należysz do osób regularnie sprzątających swoją kuchnię, dla twardej wody najlepiej wybrać zlew szary lub jasny.

Jak najłatwiej wybrać kolor zlewozmywaka?

Najlepszym i najwygodniejszym sposobem wyboru odpowiedniego koloru zlewu kuchennego jest zamówienie jego próbek kolorystycznych.

Ta metoda daje znacznie lepsze rezultaty niż wybór koloru zlewu w sklepie stacjonarnym lub na ekranie komputera.

Dlaczego?

Warunki oświetlenia i kolory kuchni mają bezpośredni wpływ na prezentację barw.

Z tego powodu kolor tego samego zlewu będzie wyglądał inaczej w sklepie, na ekranie czy w Twojej kuchni.

Warto zaznaczyć także, że każdy ekran, czy to w Twoim komputerze, czy smartfonie charakteryzuje się nieco innym nasyceniem barw, a producenci miewają tendencję do “podkręcania” kolorystyki swoich zdjęć za pomocą programów graficznych.

Poza tym, w dyskoncie budowlanym niemożliwym jest, aby zdjąć zlewozmywak z półki i udać się z nim do działu lub salony meblowego, by upewnić się, czy aby napewno to zestawienie kolorów będzie pasowało do siebie idealnie.

Zamawianie próbek pozwoli ci sprawdzić, jak będzie wyglądał kolor w twojej własnej kuchni – w otoczeniu, w którym zlew pozostanie na długie lata.

Czy wiesz, że…

Wysyłamy próbki kolorów naszych zlewów całkowicie za darmo (nawet dostawa jest bezpłatna!). Jeśli zamówisz je dzisiaj, w ciągu tygodnia otrzymasz 5 x 5 cm próbki tego samego granitu, z którego produkujemy nasze zlewozmywaki.

Jak wybrać zlew i kran, aby zmywanie było wygodne, a plecy nie bolały

Kolejny etap to ergonomia. Ten krok jest niezbędny, jeśli chcesz, aby zmywanie było dla Ciebie wygodne, a Twoje plecy nie cierpiały.

Podstawowa zasada jest prosta – im bardziej się pochylasz, tym gorzej dla Twoich pleców.

Aby zapewnić Twoim plecom jak największy komfort, weź pod uwagę:

  • Wysokości blatu kuchennego, w którym zamontowany jest zlew
  • Głębokości komory
  • Jak daleko jest zainstalowany kran i jaki jest jego zasięg – a zatem czy strumień wody będzie w zasięgu osoby zmywającej naczynia
  • Jak daleko znajduje się komora od osoby zmywającej naczynia
  • Jak daleko znajduje się dysza dozownika płynu

(Rzeczy takie jak liczba komór lub to, czy zlew ma z boku ociekacz, nie ma znaczenia i zależy od osobistych preferencji)

Aby nie schylać się i nie wyjmować brudnych naczyń z komory zlewu:

  • blat, na którym jest zainstalowany zlew, musi być na wysokości dopasowanej do Twojego wzrostu. Po prostu musisz czuć się komfortowo! Nie martw się standardami branżowymi jeśli chodzi o wysokość blatu – nie zmieniły się one od lat i są dalekie od tego, co dzisiaj jest wygodne dla większości ludzi
  •  głębokość komory zlewu – im płytsza, tym lepiej!

Aby nie garbić się podczas zmywania, upewnij się, że:

  • Przednia ściana komory zlewu jest jak najbliżej ciebie – zlewozmywaki typu farmhouse (z widocznym frontem) to najlepsza opcja – zlew nie może już być bliżej ciebie
  • Strumień wody wychodzącej z kranu jest w zasięgu ręki (bez wyginania ciała w miednicy) – wybierz kran z długą wylewką, aby upewnić się, że woda wypłynie tuż nad twoimi rękami. (Wskazówka. W przypadku dużych zlewów może być konieczne zainstalowanie kranu obok zlewu, a nie za nim)
  • Dozownik płynu jest w zasięgu ręki – czasem lepiej nie mieć dozownika płynu na blacie za zlewem. Jeśli wybierzesz duży zlew, a dysza dozownika płynu będzie daleko od Ciebie , będziesz musiał(a) stale się zginać

Psst. Nasze darmowe narzędzie do porównywania rozmiarów zlewów pomoże Ci wybrać odpowiedni rozmiar zlewu i dopasować go do szafki. Sprawdź go teraz!

5 miejsc, w których lepiej nie instalować zlewu

Teraz, gdy znasz już i kolor i parametry zlewu, porozmawiajmy o kilku głównych zasadach wyboru miejsca do zainstalowania zlewu w Twojej kuchni.

1. Staraj się unikać instalowania zlewu na środku ścieżki „lodówka – blat – kuchenka”. Podczas przygotowywania posiłku zwykle poruszasz się między lodówką, blatem, na którym kroisz i miksujesz produkty, a kuchenką. Jeśli zlew zainstalowany jest między tymi 3 elementami, wówczas za każdym razem, gdy ktoś myje naczynia, przeszkadza Ci w przygotowaniu posiłku.

2. Nie instaluj Twojego zlewu bezpośrednio obok płyty indukcyjnej – brudna woda i rozpryskujący się podczas zmywania płyn mogą dostać się do naczyń, w których gotujesz.

3. Zachowaj dystans od sąsiedztwa lodówki lub ściany – zmywanie naczyń jest wtedy niewygodne. Wyobraź sobie sytuację, w której Twoje ruchy przy zlewie są ograniczone i skrępowane, a Twój łokieć non-stop uderza o sąsiadującą ścianę lub lodówkę.

4. Nie instaluj zlewu pod nisko wiszącą szafką – strasznie utrudnia to mycie wielkich rzeczy i zasłania widok wysokim osobom.

5. Nie instaluj zlewu bezpośrednio przed oknem – nie będziesz w stanie wygodnie ustawić szafki z kubkami nad zlewem, kran nie pozwoli Ci otworzyć okna, a na samym oknie będziesz mieć plamy.

Czy wiesz, że…

W naszej ofercie znajdziesz syfony, które oszczędzają miejsce w szafce.

Kiedy zlew nie będzie pasował do szafki, dla której został stworzony

Wyobraź sobie sytuację, w której masz szafkę 60 cm i kupujesz zlew, który według sprzedawcy jest idealny dla tego właśnie modelu. Rozpakowujesz zlew, przymierzasz do szafki i … okazuje się, że zlew nie pasuje!

Dzieje się tak często w przypadku zakupu zlewu z ociekaczem i akcesoriami zainstalowanymi w ociekaczu (na przykład dozownik na płyn).

Dlaczego?

Mało kto potrafi przewidzieć, że różnego rodzaju akcesoria mogą wykraczać swoim rozmiarem poza obrys samego zlewu.

Minimalna szerokość szafki w opisach produktów odnosi się do zlewu zainstalowanego tylko z kranem. Jeśli dodasz jakieś akcesorium, to automatycznie zlew zajmie więcej miejsca i będzie wymagał szerszej szafki.

Lepiej wziąć to pod uwagę, aby uniknąć rozczarowania i rezygnacji z dozownika, a co za tym idzie potrzeby zamknięcia otworu wyciętego specjalnie na ten dozownik.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile miejsca będzie potrzebować Twój zlew na blacie, zapoznaj się z naszym narzędziem do porównywania rozmiarów zlewu.

Jaki materiał wybrać na blat?

Blat kamienny, granitowy lub kompozytowy będą dobre zarówno do zlewów podwieszanych, jak i nakładanych.

Laminowana płyta wiórowa nada się wyłącznie do zlewów wpuszczanych w blat.

Zlewozmywaki podwieszane z reguły nie powinny być instalowane pod takimi blatami ze względu na trudność w zapewnieniu odpowiedniej ochrony krawędzi laminowanego blatu przed wodą.

Drewniane blaty, mimo że mają piękny wygląd, również nie będą dobrym wyborem.

Są one odporne na wilgoć, jednak nie na intensywne i długotrwałe działanie wody. Dlatego wymagają impregnacji.

Wyjątek stanowią tylko drewno dębowe i tekowe, które są bardziej odporne. Jednak nawet jeśli masz blat wykonany z takiego drewna i regularnie przeprowadzasz impregnację, pamiętaj, aby stale wycierać plamy, aby drewno nie pęczniało i nie deformowało się na przestrzeni lat.

Z tego powodu zalecamy drewniany blat tylko osobom, które sporadycznie korzystają z kuchni i myją naczynia w zmywarce.

Do czego służy mała komora w zlewozmywaku 1,5-komorowym?

Mała komora w zlewozmywakach 1,5- komorowych najczęściej służy do rozmrażania mięsa, mycia owoców i warzyw lub sztućców.

Czasami służy również jako miejsce do namoczenia, np. zabrudzonych sztućców przed właściwym myciem.

Kilka cm większa powierzchnia zlewu, oraz niewiele wyższy koszt, to niewielka cena jaką płacisz za komfort, funkcjonalność oraz zaoszczędzony czas, jaki daje Ci mała komora.

Otwory w zlewie – małe a jakże ważne!

Jeśli zdecydujesz się na zakup zlewu granitowego, zobaczysz, że niektórzy producenci sprzedają je:

1. Z otworami wykonanymi pod zamówienie klienta (tak jak my)

2. Z miejscami przygotowanymi do samodzielnego wybicia otworów

3. Bez otworów ani przygotowanych miejsc do wybicia ich

Z oczywistych względów wybicie samodzielnie otworu nie jest idealnym rozwiązaniem – może czasami skutkować odpryskami krawędzi otworu, czego nie można skompensować przez szlifowanie. Taka wada prawie zawsze nie jest objęta gwarancją.

Wiercenie otworu w zlewie wymaga z kolei specjalnego wiertła, umiejętności i czasu. Lepiej pozostawić to zadanie profesjonalistom. Fachowcy bez doświadczenia czasami odmawiają wykonania otworów, ponieważ nie chcą ponosić odpowiedzialności za uszkodzenie zlewu.

Tylko zakup zlewozmywaków z gotowymi otworami wykonanymi zgodnie z zamówieniem klienta daje 100% pewności, że nie stracisz czasu i pieniędzy.

Montaż zlewów granitowych z ociekaczem

Często spotykamy się z pytaniami na temat montażu naszych zlewów. Poniżej przytoczymy klika najczęściej zadawanych wraz z odpowiedziami.

Czy blat o grubości 28mm nadaje się do zamontowania granitowego zlewu z ociekaczem?

Niestety nie. Minimalna grubość blatu to 35mm.

Dlaczego?

Od spodu między komorą a ociekaczem znajdują się wzmocnienia, dzięki którym ciężki zlew nie łamie się i utrzymuje swój ciężar. Blat musi mieć odpowiednią grubość, aby owo ożebrowanie nie przeszkadzało np. kiedy ociekacz ma być montowany nad zmywarką

Jaki wyciąć otwór w blacie pod zlew z ociekaczem?

Otwór pod zlew z ociekaczem musi być 2 cm węższy i krótszy niż całkowita szerokość i długość zlewu.

Ułatwiamy to zadanie naszym klientom, dodając do każdego zamówienia specjalny szablon. Aby przygotować blat do wycięcia otworu, wystarczy jedynie przyłożyć szablon do blatu w miejscu, w którym chcemy wywiercić otwór i wykonać obrys.

(Ciekawostka) Jakie są różnice między zlewami europejskimi i amerykańskimi?

Nasza firma produkuje i sprzedaje zlewozmywaki na rynkach europejskich i rynku amerykańskim.

Modele amerykańskie różnią się od europejskich na 4 sposoby:

1. Są głębsze – różnica zwykle wynosi około 1 cala czyli 2,5 cm

2. Nie mają otworów w tylnych ściankach zlewów, które chronią je przed zalaniem (przelew).

3. Posiadają rozdrabniarkę do żywności przy której nie można zastosować syfonu automatycznego. Dla przypomnienia, syfon automatyczny ma pokrętło zamontowane w zlewie pozwalające otworzyć lub zamknąć odpływ zlewu bez wkładania rąk do brudnej wody.

4. Z reguły nie są wyposażone w boczne ociekacze, na których można postawić gorące garnki.

Na zakończenie

Wybór i montaż zlewozmywaka wymaga podstawowej wiedzy w zakresie stolarstwa oraz hydrauliki. Nic więc dziwnego, że jest to jeden z najtrudniejszych elementów podczas renowacji kuchni. Wystarczy jednak poznać kilka kluczowych czynników, aby wybrać dla siebie zlew który będzie cieszył nie tylko Twoje oko, ale i odciąży Cię w codziennych, kuchennych obowiązkach.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom, wybór Twojego zlewozmywaka będzie teraz o wiele łatwiejszy!