Czego nie wrzucać do odpływu zlewu kuchennego?

Do zlewu codziennie trafiają resztki jedzenia, pestki, fusy z kawy, czy mąka. Nie zdajesz sobie sprawy, że właśnie w ten sposób zapychasz sobie odpływ. Możesz przez to doprowadzić do uszkodzenia rur lub powstania nieprzyjemnego zapachu. Czego w takim razie nie wolno wrzucać do odpływu?

Kości i chrząstki

Mogą one zatkać całkowicie odpływ, a nawet uszkodzić rury.

Fusy z kawy

Po wypiciu kawy wylewasz fusy do zlewu. Ten pozornie nieszkodliwy gest może doprowadzić do nagromadzenia się nieczystości w rurach, co spowoduje ich zatkanie. Najlepiej wyrzuć je do kosza lub na kompostownik. Możesz je jednak wykorzystać do prac w kuchni. Fusy z kawy mogą posłużyć jako naturalny środek odtłuszczający:

2/3 łyżeczki fusów wymieszaj z ciepłą wodą i wetrzyj w zabrudzoną powierzchnię gąbką. Działa nie tylko na naczynia, ale i świetnie doczyści kuchenkę.

Tłuszcz

Olej bez względu na to czy jest zimny czy gorący ma tendencje do gromadzenia się i zatykania rur, więc nie należy go wlewać do zlewu kuchennego. Najlepiej przelej go do słoika i wyrzuć do kosza. Jeśli na patelni została niewielka ilość tłuszczu zetrzyj go ręcznikiem papierowym i taki nasączony wyrzuć do kosza.

Pestki owoców

Pestki są twarde i trudne do usunięcia. Nic się nie stanie jeśli przypadkowo wpadnie Ci jedna, ale jeśli robisz to nagminnie to zatkasz odpływ.

Skorupki od jajek

Skorupki mają bardzo twardą powłokę. Zamiast je wyrzucać, wykorzystaj! Możesz dorzucić na kompostownik, wrzucić pokruszone do ziemi dla roślin, a także rozkruszone i wyparzone dosypać do karmy dla ptaków w karmniku, a jeśli Twoje grządki atakuje ślimak rozsyp pokruszone skorupki wokół nich, a szkodnik zmieni swoje miejsce zainteresowania.

Makaron i ryż

Zarówno makaron jak i ryż zwiększają swoją objętość przy kontakcie z wodą, nawet jeśli są już ugotowane, co ostatecznie może doprowadzić do zatkania odpływu. A makaron staje się lepki, przez co jeszcze łatwiej przykleja się do rur.

Mąka

Mąka w połączeniu z wodą tworzy gęstą, kleistą masę, przez co łatwo przykleja się do rur i je zatyka. Mąkę wyrzuć do kosza.

Jeśli już zatka Ci się odpływ, wypróbuj ten naturalny sposób czyszczenia.

  1. Napełnij odpływ 1 szklanką sody oczyszczonej
  2. Wlej 1 szklankę octu
  3. Pozwól mieszaninie działać przez 30 minut
  4. Wlej do odpływu czajnik wrzącej wody, aby przepłukać odpływ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Daj nam znać w komentarzu!