Dopasowanie zlewozmywaka do wielkości kuchni – jak wielkie ma to znaczenie?

Obawiasz się, że niewłaściwie dobierzesz rozmiar zlewozmywaka do swojej kuchni?

Nie chcesz przytłoczyć małej przestrzeni, ale jednocześnie chcesz komfortowo wykonywać codzienne czynności w kuchni?

A jaki model wybrać do kuchni, która jest duża i otwarta, a na co dzień dużo się w niej dzieje? 

Te pytania wpisują się na listę dylematów każdego, kto rozpoczyna przygodę z poszukiwaniami tego jedynego, wymarzonego i idealnego zlewozmywaka. 

Powiedzmy sobie wprost – to jest decyzja, z którą zostajemy na ładnych parę lat, dlatego warto (a wręcz trzeba) wybrać… mądrze! Tak, aby w przyszłości uniknąć wszelkich rozczarowań związanych z nieodpowiednim dopasowaniem zlewozmywaka do Naszej kuchni. 

Bo nie ma nic gorszego niż nietrafiony zakup, który psuje efekt końcowy całej przestrzeni kuchennej, a na dodatek musimy korzystać z niego na co dzień!

Przestrzeń do zagospodarowania

Tak więc podstawowym czynnikiem do wyboru odpowiedniego zlewozmywaka jest ogólny rozmiar kuchni

Jeżeli jesteś osobą, która posiada małą kuchnię warto skoncentrować się na tym, aby maksymalnie zoptymalizować przestrzeń, którą posiadasz do dyspozycji. W tym przypadku, możliwości są nieco bardziej ograniczone, ale to nie znaczy, że jesteśmy skazani na udrękę. Wręcz przeciwnie! Nawet najmniejszą przestrzeń kuchenną można przygotować w taki sposób, aby była funkcjonalna, estetyczna i… bezpieczna! Pamiętając przy tym o podstawowych zasadach takich jak zachowanie odpowiedniej odległości między strefą przechowywania, zmywania i gotowania. To wszystko wpływa na jakość wykonywania codziennych obowiązków w kuchni. 

Duże zlewozmywaki nie zdadzą egzaminu w małej kuchni. Mogą zabrać za dużo przestrzeni roboczej na blacie, a jak dobrze wiemy – każdy centymetr blatu jest na wagę złota w tak małych przestrzeniach. Dlatego zdecydowanie polecamy mniejsze modele, które zachowają odpowiedni balans pomiędzy strefą do przygotowywania posiłków, a miejscem do mycia naczyń, warzyw i owoców. 

Dodatkowo warto rozważyć, gdzie i w jaki sposób będą odkładane naczynia po umyciu. Z reguły w małej kuchni nie spotkamy się ze zmywarką do mycia naczyń ze względu na ograniczoną przestrzeń. Mimo wszystko bardzo często jest przeznaczona szafka nad zlewozmywakiem do suszenia naczyń. Jeżeli zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem, to w takim przypadku świetnie sprawdzi się Nasz 1-komorowy model Lavello Decoro 0.0 (tutaj będzie odnośnik do tego modelu. 

Swoim rozmiarem nie zajmuje wiele miejsca, dlatego zyskasz więcej przestrzeni roboczej na blacie, ale pamiętaj, że o jedną szafkę do przechowywania będzie mniej! Tak więc jeżeli nie zależy Tobie na dodatkowych półkach, to śmiało można się zdecydować na taki wariant.

Jeżeli jednak w Twoim przypadku nie wchodzi w rachubę przeznaczenie szafki na odkładanie naczyń, warto rozważyć opcję zlewozmywaka z ociekaczem.  W Naszej ofercie mamy model Luxor 1.0, który posiada większą powierzchnię na naczynia. 

Jeśli mimo wszystko ten wariant okazuje się za duży, to możemy zaproponować mniejszy model Designo 1.0s, który jest jeszcze mniejszy niż wymieniony poprzedni model.

Aby łatwiej wyobrazić sobie to co opisujemy powyżej, zachęcamy do skorzystamy z Naszej porównywarki rozmiarów zlewozmywaków, która jest dostępna TUTAJ. To wspaniałe narzędzie, dzięki któremu w przejrzysty sposób możesz rozwiać wszelkie wątpliwości przy doborze zlewozmywaka do Twojej szafki. Nawet jeśli masz niestandardowe wymiary! Możesz użyć tej porównywarki na telefonie komórkowym, tablecie czy komputerze. 

Ocean możliwości

A może jesteś osobą, która jest dopiero na etapie projektowania swojej kuchni? Być może to przestrzeń, która jest duża i otwarta? Z wyspą kuchenną? Takie kuchnie idealnie wpasowują się w potrzeby dużych rodzin, gdzie dzieje się dużo i jest mnóstwo chętnych do przeprowadzania kuchennych rewolucji. Wtedy bez najmniejszych wyrzutów sumienia można zaszaleć i wybrać zlewozmywak, który spełni nawet najbardziej wymagające oczekiwania. 

Do zadań specjalnych świetnie nadaje się 1,5 komorowy model Decoro 1.5b Posiada małą komorę, która pełni niezwykle pomocniczą funkcję. Dzięki niej kuchenne porządki stają się o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze! Bez problemu możemy rozmrażać w niej żywność, w czasie, gdy w głównej komorze są odłożone naczynia. Albo po prostu mamy możliwość umyć świeżą porcję warzyw i owoców bez konieczności przekładania naczyń.  

Dla wszystkich, którzy gotują często i korzystają z dużej ilości naczyń świetnie sprawdzi się Nasz 2-komorowy model Diamond 2.0.

Już nie musisz się martwić o to, gdzie będziesz oddcedzać makaron, w czasie kiedy jedna komora jest wypełniona naczyniami. Dwie komory zdecydowanie wpływają na większy komfort przygotowywania posiłków. W ten sposób zapewniają swobodny dostęp do bieżącej wody i optymalną ilość miejsca podczas gotowania. Jedną komorę można wykorzystywać do bieżących czynności, a drugą przeznaczyć do osuszania warzyw, czy namaczania.

Z regułu większe przestrzenie kuchenne uwzględniają miejsce na zmywarkę do mycia naczyń. Jest to całkiem uzasadnione chociażby ze względu na możliwości jakie daje nam duża kuchnia. Dlatego w takim przypadku można rozważyć wybór 1- komorowego lub 1,5-komorowego zlewozmywaka, który będzie raczej spełniał funkcję do opłukiwania naczyń przed włożeniem do zmywarki czy też mycia warzyw i owoców.  

Wyspy kuchenne cieszą się coraz większą popularnością. Już na etapie projektowania wymarzonej kuchni wiele osób decyduje się na taki wariant z różnych względów. Między innymi dlatego, że więcej osób może brać udział we wspólnych przyrządzaniu posiłków. Dzieci z wielką radością mogą pomagać i obserwować jak powstają najsmaczniejsze dania, które na długo pozostaną w ich sercach. Dodatkowo sprawia, że prace kuchenne stają się dużo wygodniejsze, a przestrzeń o wiele bardziej przestronna i lepiej zorganizowana. Na wyspach kuchennych wspaniale prezentuje się Nasz model podwieszany Performa 0.0L. Swoim urokiem dodaje mnóstwo elegancji i szyku, pasującą niemalże do każdej aranżacji kuchennej. Dodatkowo sposób montażu wydobywa piękno blatu, w którym zostaje umieszczony. 

Podsumowanie 

Aby wybrać idealny zlewozmywak granitowy pasujący do wielkości kuchni powinniśmy kierować się Naszymi indywidualnymi potrzebami oraz możliwościami. Warto je dostosować na miarę przestrzeni, którą mamy do dyspozycji. 

W małych przestrzeniach kuchennych duże zlewozmywaki mogą za bardzo przytłoczyć i zabrać zbyt dużo przestrzeni roboczej na blacie. Dlatego warto zdecydować się na mniejsze warianty, które pozwolą zyskać więcej cennego miejsca do przyrządzania posiłków. 

Jednocześnie trzeba zastanowić się nad miejscem do suszenia naczyń, tak aby codzienne obowiązki były dużo łatwiejsze i przyjemniejsze do wykonania. Wtedy z dużą pomocą przychodzą modele z ociekaczem.  

Natomiast w większych kuchniach – mamy większe możliwości. Możemy rozważyć modele 1,5 oraz 2-komorowe, które świetnie się sprawdzą nawet w najbardziej wymagającym otoczeniu.