Jak nie zwariować podczas remontu domu


Życie w remontowanym miejscu może być wyzwaniem. Nigdy wcześniej tego nie doświadczyłeś? Przeczytaj nasz artykuł. Przygotujemy Cię na nieoczekiwane. Zaoszczędzimy Ci wielu kłopotów, bałaganu, stresu i pieniędzy.

Pomyśl, bez ilu pokojów możesz żyć

Każdy pokój ma swój cel. Podczas jego renowacji automatycznie nie możesz z niego skorzystać i musisz znaleźć jego zamiennik. Im więcej pokoi zostanie wyremontowanych na raz, tym większy będzie problem.
Zaplanuj projekt uwzględniając, że będzie dłuższy i droższy
Zaplanuj remont na co najmniej 20% dłużej. Uwzględnij także w swoim budżecie co najmniej 20% więcej na nieplanowane wydatki, problemy i ukryte koszty.

Postaw na minimalizm

Pamiętaj – mniej znaczy więcej. A podczas remontu, o im mniej rzeczy musisz zadbać, tym łatwiej dla Ciebie.

Kiedy spróbujesz przenieść rzeczy z odnawianych pokoi do innych, szybko zdasz sobie sprawę, że jesteś bliski utonięcia w rzeczach. Zaplanuj to z wyprzedzeniem.

Spakuj się, jakbyś się przeprowadzał. Pamiętaj – będziesz musiał wycisnąć wszystko z dwóch pokoi do jednego.

Utwórz strefę przebudowy

Podczas przebudowy właściciele dom, dzieci i zwierzęta muszą trzymać się z dala od placu budowy. Dla bezpieczeństwa domowników miejsce pracy musi być zablokowane. Możesz utworzyć strefę, budując tymczasowe ściany ze sklejki z drzwiami lub po prostu zawieszając folię (malarską) nad wejściami.

Przygotuj się na pył

Walka z pyłem budowlanym to koszmar. Folia czy sklejka wspomniane w poprzednim akapicie zapobiegną przedostaniu się niektórych z nich do części mieszkalnej w domu, jednak to nie wystarczy.

Za każdym razem, gdy kontrahenci wchodzą i wychodzą z przebudowywanych pomieszczeń, kurz podąża za nimi. Nie zapomnij więc:

  • przykleić folię (malarską) do podłogi w wejściach
  • przykleić folię (malarską) nad drzwiami do pomieszczeń mieszkalnych
  • zakryj lub najlepiej, usuń meble i przedmioty ze ścieżek prowadzących do remontowanych pomieszczeń

O! I nie zapomnij używać jednych butów podczas chodzenia po tych ścieżkach, a drugich po nieremontowanej części domu.

Sprzątaj każdego dnia po zakończeniu pracy

Każdego dnia, po zakończeniu pracy, wyczyść ścieżki do miejsc przebudowy. Może to zająć trochę czasu, ale będzie tego warte – odzyskasz niektóre części domu oczyszczając je z pyłu, dzięki czemu poprawisz swoje samopoczucie przebywania we wnętrzu.

Rada: spryskaj pył wodą

Pył może dostać się w dowolne miejsce w domu, a wiatr wydmuchać na zewnątrz. Może on wejść do wszystkiego, w tym do samochodu sąsiadów. Chyba, że nie będzie już mógł wzbić się w powietrze. Spryskaj go wodną za pomocą małego spryskiwacza.

Weź mini wakacje

Czasem potrzebujesz po prostu przerwy. Wynajmij pokój w hotelu, idź do restauracji i odzyskaj energię.