Jak oszczędzić miejsce w kuchni i uniknąć zagracenia?
Posłuchaj w wersji audio
Niekiedy gabaryty naszej kuchni mogą okazać się za małe, aby komfortowo pomieścić w niej wszystkie przyrządy do gotowania. Czy jednak musi to oznaczać, że konieczne będzie pozbycie się większości narzędzi potrzebnych do naszych kulinarnych eksperymentów? Okazuje się, że nie do końca.
Wraz z pojawieniem się nowych gadżetów do naszych kulinarnych eksperymentów, nasza powierzchnia robocza może się nieco skurczyć. Czy jednak oznacza to, że będziemy zdani na ciągłe odbijanie się o nasze przyrządy kuchenne lub ciągłe przekładanie ich z kąta w kąt? Okazuje się, że nie do końca.
Istnieje kilka sposobów na bardziej ekonomiczne zagospodarowanie przestrzeni kuchennej.
W poniższym artykule przedstawiamy kilka pomysłów, które pomogą Ci zaoszczędzić Twoją powierzchnię roboczą i zapewnić sobie wygodne funkcjonowanie w obliczu znacznej ilości sprzętu kuchennego.
1. Reling kuchenny
Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wiele rzeczy można zawiesić na naszych ścianach.
Możesz się zdziwić, jak wiele rzeczy, które zajmują Ci miejsce w szafkach i szufladach, może stać się ozdobą Twojej kuchni.
Ściana między blatem roboczym a szafkami wiszącymi może być o wiele lepiej wykorzystana, jeśli użyjemy jej jako miejsca, w którym zawiesimy nasze przyrządy.
Montując listwy, półki, wieszaki, lub magnes nad przestrzenią roboczą, możesz wieszać na niej takie rzeczy jak:
- deski do krojenia
- ręczniki papierowe
- doniczki (np. z miętą, bazylią lub pietruszką)
- przyprawy
- butelki np. z octem lub winem
- tarki
- garnki
- pokrywki do garnków
- noże
Na rynku dostępne są całe panele relingowe, które pomogą Ci użyć ściany do zawieszania na niej różnych przyrządów kuchennych.
2. Cokół podszafkowy
Cokół podszafkowy to często niewykorzystana przestrzeń, pod którą gromadzą się zabrudzenia, rozlane płyny oraz okruszki jedzenia, które upadły na podłogę i zostały wsunięte pod meble.
Czy można zagospodarować go lepiej?
No jasne!
Do takiego zadania będzie potrzebny stolarz, jednak cokół może stać się wielką szufladą, lub systemem szuflad na kółkach, w której możemy umieścić masę rozmaitych przyrządów kuchennych.
W szufladzie znajdującej się pod cokołem będziemy mogli przechowywać takie rzeczy jak:
- patelnie
- blachy do ciasta
- łyżki
- cedzaki
- tekstylia
- zapasowe gąbki
- ścierki
- worki na śmieci
Co więcej, obecność szuflad daje możliwość dostępu do szafki przy samej podłodze, dzięki czemu możemy wyciągnąć taką szufladę i posprzątać co jakiś czas to zazwyczaj niedostępne miejsce.
3. Przestrzeń pod sufitem
Podczas zakupu mebli warto zwrócić uwagę na to, jak wysoko są one ulokowane.
Górne partie mebli często nie są zaprojektowane tak, aby sięgały pod sam sufit.
Ta przestrzeń ma za zadanie sprawiać, aby kuchnia optycznie wydawała się większa.
Z reguły kuchnie zabudowane pod sam sufit sprawiają wrażenie mniejszych, jednak gdy w grę wchodzi możliwość pomieszczenia niezbędnych naczyń i urządzeń, warto zastanowić się nad tym, czy wygląd akurat w tej sytuacji jest najważniejszy.
W sklepach meblowych niewiele jest ofert, które pozwolą Ci zabudować całą przestrzeń od fartucha kuchennego po sam sufit, jednak korzystając z usług stolarza, możesz jak najbardziej liczyć na taki projekt.
4. Kosze cargo
Kosze cargo pozwolą Ci wykorzystać całą przestrzeń szafki kuchennej od góry do dołu. Występują najczęściej w dwóch postaciach:
– Pionowych szuflad z koszami
Takie szuflady pozwolą Ci zagospodarować wąskie przestrzenie, w Twojej kuchni. Poprzez zainstalowanie w nich pionowego kosza na suwnicach, możesz wyposażyć swoją kuchnię w moduł, który pomoże Ci w organizacji.
W koszach cargo z łatwością możesz pomieścić rzeczy takie jak: przyprawy, sztućce, napoje i inne płyny w butelkach
– Narożnikowych
Narożnikowe kosze cargo umożliwią Ci wykorzystanie w pełni szafki narożnikowej. Co więcej, kosz cargo w tym miejscu daje możliwość lepszego dostępu do Twoich narzędzi, gdyż po otwarciu szafki wszystkie wyjeżdżają na zewnątrz razem z frontem meblowym.
5. Szuflady wielopoziomowe, moduły, organizery
Nierzadko przestrzeń w szafkach kuchennych nie zostaje w pełni wykorzystana. Dzieje się tak dlatego, iż nie chcemy w każdej szafce trzymać stosów poukładanych na sobie garnków, patelni i misek.
Takie rozwiązanie sprawia, że za każdym razem, gdy chcemy coś wyciągnąć, musimy Mierzyć się z wyciąganiem wszystkich przyborów na zewnątrz.
Przyrządy takie jak szuflady wielopoziomowe, moduły, organizery pomogą Ci w lepszym zagospodarowaniu każdej jednej szuflady oraz półki.
6. Alternatywne miejsca
Czy wszystkie urządzenia muszą znajdować się w kuchni?
Gadżety takie jak: parownik, sokowirówka inne gadżety, których nie używasz na co dzień, nie muszą znajdować się w kuchni.
Jeśli ilość miejsca jest drastycznie ograniczona i żadne metody nie zdadzą się na to, aby umieścić wszystko w jednym pomieszczeniu – zrób selekcję.
Trzymaj pod ręką najważniejsze przyrządy, natomiast te, z których korzystasz rzadziej, możesz umieścić np. W szafce na przedpokoju.
Zakończenie
Ogrom narzędzi nieraz zmusza nas do zastosowania niecodziennych rozwiązań. Okazuje się jednak, że na wszystko da się znaleźć sposób. Czasami sami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele nasza kuchnia ma nam jeszcze do zaoferowania.