Jakich 7 czynników skreśli twój pomysł na wystrój wnętrza?

Długo wyczekiwany remont przed Tobą? Masz już swój pomysł na wystrój? Aby każdy element Twojego wystroju został zrealizowany zgodnie z Twoim pomysłem, musisz wiedzieć kilka bardzo ważnych rzeczy.

Faktem jest, że wiele koncepcji może rozpaść się w drobny mak przy zderzeniu z rzeczywistością.

Wyobraź sobie, że szperając po internecie znajdujesz sprzęt AGD Twoich marzeń. Zakupujesz go wraz z meblami jeszcze przed remontem. Robisz to z wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że gdy praca ruszy, to wszystko będzie na czas. Remont rusza. Gdy Ściany są już wyszpachlowane i wymalowane a płytki i podłoga położone, ty skręcasz meble i włączasz swój nowiutki sprzęt. Okazuje się, że stara instalacja nie wytrzymuje napięcia nowego, bardziej zaawansowanego sprzętu i się przepala. Masz dwa wyjścia. Albo kujesz ściany oraz podłogę i wymieniasz instalację na nową, albo lokalizujesz i wymieniasz spalony fragment instalacji… a nowy sprzęt AGD wymieniasz na słabszy – niepasujący już tak idealnie do mebli. Ale chwila. Twój fachowiec nie jest przecież elektrykiem, od jutra musi zacząć następne zlecenie i znajdzie czas dopiero za trzy miesiące, a Twój budżet wynosi 0 zł… Co robisz w takiej chwili?

To oczywiście ekstremalna sytuacja, ale jakże prawdziwa i powszechna…

Na szczęście takim krytycznym sytuacjom idzie zapobiec.

Większość tego typu niebezpieczeństw ujawnia się, gdy jest już za późno .Są one groźne, kosztowne i zdarzają się dość powszechnie. Jednak takich krytycznych momentów jest niewiele i można zapobiec im w dość łatwy sposób.

Do takich wypadków dochodzi zazwyczaj, kiedy robisz zakupy budowlane przedwcześnie, lub kiedy fachowiec specjalizuje się tylko w jednej dziedzinie wykończeń. Jeżeli zatrudnisz malarza, będzie skupiony na tym, aby dobrze pomalować ściany, jeśli zatrudnisz płytkarza, skupi się on tylko na płytkach. Pozostałe kwestie Twojego remontu niekoniecznie muszą ich interesować. Mogliby przecież popełnić błąd próbując wykraczać poza swoją specyfikację.

Aby ułatwić Tobie zapobieganie takim nieprzyjemnym wydarzeniom, podzieliliśmy wszystko na kilka poszczególnych sekcji:

Instalacja elektryczna

Zanim prace wykończeniowe w Twoim domu ruszą, dowiedz się dwóch podstawowych rzeczy na instalacji elektrycznej.

  • Ile lat ma instalacja
  • Którędy podąża

Stara instalacja jest wadliwa. Szczególnie po remoncie. Dawniejszy sprzęt AGD i RTV nie miał takiego natężenia jak ten dzisiejszy. Jeżeli kable wykonane zostały z aluminium, trzeba wziąć pod uwagę że z czasem się utlenią. Bardzo wiele przypadków jest, gdy zaraz po remoncie trzeba rozkuwać ściany i podłogę na nowo, ponieważ instalacja nie jest w stanie sprostać takiemu natężeniu.

Kolejną istotna informacja, to którędy przebiegają kable. Ich przebieg może uniemożliwić montaż istotnych elementów Twoich mebli. Bywa i tak, że jeden z przewodów zostaje przerwany niezauważenie. Po zakończonych pracach okazuje się, że instalacja nie działa tak jak trzeba. Może także dojść do spięć albo nawet i wywołania pożaru.

Jeżeli spodziewasz się wiercenia otworów w ścianach lub w podłodze, zasięgnij po informacje na temat instalacji w Twoim lokalu i wręcz je fachowcom wykonującym prace. Znajdziesz je u właściciela budynku, firmy budowlanej która zbudowała Twój dom, lub u poprzednich lokatorów. Poszukiwania możesz zlecić także fachowcom wykonującym pracę u Ciebie.

Wentylacja

Twoja kuchnia i łazienka muszą mieć otwory wentylacyjne. Montując wentylację musisz znać nie tylko prawo grawitacji, ale także prawo budowlane.

Wyjaśnijmy najpierw, czym różnią się te obydwa rodzaje wentylacji:

Wentylacja mechaniczna to wentylacja posiadająca wentylator, który po włączeniu odprowadza opary z twojego pomieszczenia.
Wentylacja grawitacyjna jest to wentylacja, która wykorzystując prawa fizyki odprowadza opary samoczynnie przez kanał lub otwór wentylacyjny.

Pozornie może nam się wydawać, że wentylacja mechaniczna jest o niebo lepsza. Ze względów prawnych wygląda to jednak inaczej. Jeśli posiadamy w kuchni instalację gazową, musimy mieć co najmniej jeden otwór grawitacyjny. Co więcej, nie może on być połączony z żadnym innym kanałem! (Nawet z wentylatorem okapu)

Warto zaznaczyć, że wentylowanie dwóch pomieszczeń jednym kanałem jest niezgodne z prawem. Mało tego, przyniesie ono marny skutek w praktyce. Jeden kanał wentylacyjny rozdzielony na dwa pomieszczenia będzie miał bardzo słabą przepustowość i nie spełni swojej funkcji.

Instalacja wodna

Sprawa instalacji wodnej wygląda bardzo podobnie jak w kwestii instalacji elektrycznej. Zanim zaczniesz prace wykończeniowe, dowiedz się którędy przebiegają Twoje rury. Rozkucie albo rozwiercenie jednej z nich, nie tylko zmusi Cię do odcięcia dopływu bieżącej wody aż do przyjazdu hydraulika, ale także zafunduje powódź oraz zniszczenie Twojego nowego wnętrza. Jeśli instalacja wodna jest stara, rozważ wymianę rur na nowe zanim zaczniesz remont.

Ogrzewanie

Planujesz wymianę grzejników? Jeżeli mieszkasz w bloku, upewnij się, czy aby na pewno jest to możliwe!

Sezon grzewczy uniemożliwi taką operację! Jeżeli zamkniesz obieg wody, Twoi sąsiedzi nie będą mieli możliwości ogrzewania. Zarządca budynku może nie przystać na Twoją propozycję.

Musisz wiedzieć także, że dokładne szpachlowanie ścian może wymagać demontażu grzejników w pomieszczeniu. Śmiało, można pominąć element zdejmowania grzejnika, jednak trzeba liczyć się z drobnymi niedoskonałościami w tym miejscu.

Meble

Najczęściej spotykanym błędem jest kupowanie mebli “Na oko”. Zachwyceni ich pięknym wyglądem zapominamy o ważnej rzeczy jaką jest ich wymiar. Montując meble w Twoim pomieszczeniu możesz się zdziwić, gdy wymiary mebli nie “zgrają się” z resztą pomieszczenia.

Dostosowując wymiar mebli rozważ czy meble będą pasowały do:

umiejscowienia okna
umiejscowienia skrzydła drzwi wejściowych
wymiaru sprzętu rtv i agd
umiejscowienia gniazd elektrycznych
Jeżeli w Twojej kuchni planujesz dwa rzędy szafek, pamiętaj że odległość pomiędzy nimi musi mieć co najmniej 120 cm.

Wilgoć i grzyb

Powody powstawania grzyba na ścianach są trzy:

Słabe ogrzewanie
Kiepska wentylacja
Zła cyrkulacja powietrza
Pomieszczenia takie jak kuchnia i łazienka muszą być wentylowane. W małych łazienkach często montuje się wentylator, który włącza i wyłącza się razem ze światłem. Działa on świetnie, kiedy znajdujemy się w pomieszczeniu. Jednak po wyjściu z łazienki, wentylator, zamiast pomagać, utrudnia odprowadzanie wilgoci z pomieszczenia. Miesiąc lub dwa po remoncie na świeżo pomalowanych ścianach mogą pojawić się pierwsze oznaki zapleśnienia. Jeżeli planujesz robić w Twoim pomieszczeniu rzeczy związane z wilgocią takie jak kąpiel lub wywieszanie prania, upewnij się, czy będzie ono wentylowane i ogrzewane poprawnie, a powietrze będzie miało swobodną cyrkulację po całym pomieszczeniu.

Sprawdź przebieg wszystkich instalacji

Ulokowanie Twojego sprzętu RTV i AGD będzie wiązało się z dostępem do prądu. Upewnij się więc, czy przewód każdego z nich ma swobodny dostęp do gniazda. Jeżeli planujesz przemieszczenie urządzeń sanitarnych, sprawdź czy jest możliwe doprowadzenie ich do odpływu. Podczas zakupu mebli pomyśl, czy żaden z nich nie zamknie dostępu do gniazda. Upewnij się, że Twój zlew będzie w bezpiecznej odległości (50 cm) od gniazd oraz kuchenki gazowej bądź elektrycznej.

Podsumowanie

Planując remont często robimy to z dużym wyprzedzeniem. Jak widać, dokonując nieprzemyślanych i pochopnych decyzji możesz narazić się nie tylko na nieoczekiwane koszta ale także na niebezpieczeństwo Twojego zdrowia. Planując swój remont miej na uwadze istotne czynniki, przez które Twoje plany mogą dosłownie lec w gruzach… Nie jest ich na szczęście wiele i można je przewidzieć. Wystarczy tylko o nich wiedzieć, aby zaplanować Twoje wymarzone wnętrze element po elemencie drugim.