Koszmarne zabrudzenia na zlewie granitowym?! Zobacz, dlaczego nie musisz się już ich bać!
Zabrudzenia podczas korzystania ze zlewozmywaków granitowych to temat, który jest najczęstszą przyczyną naszych wątpliwości związanych z ich zakupem. Nie tylko same zabrudzenia, ale i ryzyko powstania zniszczeń zlewozmywaka podczas prób doczyszczenia mogą zniechęcić nas do wyboru typu zlewozmywaka.
Czy jednak jest się czego bać?
Wielu użytkowników cieszy się pięknym wyglądem zlewozmywaka nawet do 10 lat. Wbrew pozorom sekrety tak długiej żywotności zlewozmywaków granitowych nie wymagają wcale sięgania po specjalistyczne i kosztowne metody czyszczenia.
Poniżej wypisaliśmy najczęściej występujące rodzaje zanieczyszczeń oraz sposoby na uporanie się z nimi.
1. Kamień
Przy wyborze zlewozmywaków o jasnych kolorach, tego typu przebarwienia są najczęstszym powodem do obaw. Prawda jest jednak taka, że przy odpowiedniej pielęgnacji zlewozmywaka możemy pokusić się o dosłownie każdy z dostępnych kolorów. Co dziwne, w wielu przypadkach słyszy się o obawach związanych z powstaniem kamiennego osadu podczas wyboru jasnego koloru, tymczasem praktyka pokazuje co innego.
Dlaczego?
O ile jesteśmy osobami, które regularnie sprzątają swoją kuchnię, nie musimy obawiać się kamiennego osadu przy jakimkolwiek kolorze zlewozmywaka. Jeśli natomiast jesteśmy osobami, którym zdarza się zapomnieć o wysprzątaniu swojej kuchni – kolory jaśniejsze sprawią że obecność wapiennego osadu będzie mniej widoczna.
Jak pozbyć się zacieków?
Wapiennego osadu można pozbyć się z łatwością poprzez użycie ściereczek nasączonych octem.
Aby pozbyć się jego obecności, wystarczy, użyć środka, który wniknie w strukturę osadu i rozpuści go.
Znakomicie sprawdzą się do tego papierowe ręczniki nasączone octem, rozłożone na powierzchni zlewozmywaka.
Jak zabezpieczyć się przed zaciekami?
Po pierwsze, w zabezpieczeniu naszego zlewozmywaka przed zabrudzeniami pomoże nam impregnacja.
Impregnacja polega na pokryciu powierzchni zlewu delikatnym filmem tłuszczowym, który zabezpieczy zlewozmywak przed plamami i osadami.
Jest to bardzo prosty sposób i możemy przeprowadzić go wykorzystując do tego jedynie olej jadalny lub mineralny.
Wystarczy jedynie dokładnie umyć zlewozmywak i nanieść na niego warstwę oleju za pomocą ściereczki.
Po 20 minutach zdejmujemy nadmiar tłuszczu, przecierając zlew suchą ścierką i gotowe.
Impregnacji raz na dwa tygodnie.
Dodatkowym atutem impregnacji jest nadanie naszemu zlewozmywakowi połysku, który sprawia, że zlew prezentuje się jeszcze lepiej.
2. Zmatowienie zlewozmywaka
Po długim czasie używania zlewozmywaka granitowego można domniemać, że zlew stracił swój dawny kolor i stał się nieco jaśniejszy.
Nic bardziej mylnego!
Zlew wcale nie stracił koloru, a utrata barwy jest spowodowana osadzeniem się nalotu, który może powstać zarówno z długotrwałego działania twardej wody, jak i osadu mydlanego.
Jak sobie z tym poradzić?
Tak jak w przypadku walki z kamiennymi zaciekami, wystarczy, że w pierwszej fazie pokryjemy nasz zlewozmywak ręczniczkami nasączonymi octem i odczekamy okres czasu 15-20 minut.
Po upływie tego czasu możemy zdjąć ręczniczki i przemyć nasz zlew wilgotną ścierką oraz zaimpregnować go, by zabezpieczyć powierzchnię przed powstawaniem kolejnych zacieków.
3. Substancje barwiące
Boisz się, że na Twoim zlewie powstaną plamy, których za nic się nie pozbędziesz?
Substancje takie jak: kawa, herbata, wino, sok z buraków, czerwonej kapusty i owoców budzą największy lęk wśród ludzi zainteresowanych zakupem zlewozmywaka granitowego.
Dlaczego?
Bardzo często słyszy się o tym, że te silnie barwiące substancje wnikają w strukturę zlewozmywaka na tyle głęboko, że stają się wręcz niemożliwe do usunięcia.
Czy jednak aby na pewno każdy zlew granitowy powinien bać się tego typu substancji?
Wychodziłoby na to, że w takim wypadku nie możemy myć w naszym zlewie prawie nic, ponieważ, powyższe składniki występują na co dzień w naszych posiłkach. Tymczasem nasi klienci nawet po 7 latach wysyłają nam podziękowania pisząc że ich zlewy nadal są w świetnej formie.
Prawdą jest, że dochodzi to tego typu zabrudzeń, jednak muszą być do tego spełnione aż trzy czynniki:
- Zlewozmywak niskiej jakości
- Niezaimpregnowana powierzchnia
- Długotrwałe działanie substancji barwiącej
Podatność zlewozmywaka na zanieczyszczenia często związana jest z jakością zlewu.
O odporności nie tylko na zabrudzenia, ale i stłuczenia decyduje skład kruszywa oraz żywicy, z których wytwarzany jest zlew. Zlewozmywaki wysokiej jakości swoją trwałość zawdzięczają poprzez bogaty skład mieszanki oraz proces hartowania, który polega na wypiekaniu powierzchni zlewozmywaka w wysokiej temperaturze.
Odporna na zarysowania struktura zlewozmywaka jest także zabezpieczeniem przed osadzaniem się brudu.
Gładka powierzchnia zlewozmywaka sprawia, że zabrudzenia nie mają punktu zaczepienia, dzięki czemu zlewozmywak czyści się znacznie łatwiej niż np. obrysowane zlewy stalowe.
Nie musimy więc obawiać się silnych zabrudzeń zlewozmywaka, jeśli po każdym naszym zmywaniu czy innego rodzaju użytkowaniu zlewozmywaka umyjemy nasz zlew i pozbędziemy się z jego powierzchni barwiącej cieczy.
Kolejnym zabezpieczeniem jest warstwa tłuszczu, którą otrzymujemy wskutek zaimpregnowania naszego zlewozmywaka. Dzięki niej barwiące substancje będą miały problem z wniknięciem w strukturę zlewu.
Jeśli jednak na naszym zlewozmywaku pojawiły się plamy, których nie sposób doczyścić, za rozwiązanie może nam posłużyć wykorzystanie specjalistycznych past do czyszczenia zlewozmywaków granitowych.
4. Zapuszczone dno komory zlewozmywaka
Z takim zjawiskiem mamy do czynienia w momencie, gdy niejednokrotnie wystawiliśmy dno komory zlewozmywaka na długotrwałe działanie brudu.
Osad powstały na dnie komory ma często brązowo-szary kolor i jest wręcz niemożliwy do usunięcia przy użyciu normalnych środków czyszczących.
Jak więc się go pozbyć?
Wystarczy nam do tego miarka proszku do prania lub kapsułka do zmywarki i wrzątek.
Co musimy z tym zrobić, to zatkać odpływ, umieścić na dnie kapsułkę lub wsypać tam proszek i zalać komorę wrzątkiem.
Taką miksturę pozostawiamy na noc i następnie pozbywamy się brudu twardą gąbką.
Jeśli po zabiegu nadal na dnie komory widnieje brud, możemy ponowić ten proces raz jeszcze.
5. Drobnoustroje
Co, jak co, ale najniebezpieczniejsze zabrudzenia to te, których nie widać.
Jednymi z nich są drobnoustroje.
Nie bez przyczyny zlewozmywaki granitowe uważane są za ultra-higieniczne. Dlaczego?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, mocna i trwała powierzchnia zlewozmywaków granitowych sprawia, że brud nie ma się do czego przyczepić.
Brud ma tendencję do przylegania i osadzania się w miejscach, w których powstają mikro-zadrapania, albo stłuczenia. Jeśli powierzchnia jest gładka, brud po prostu spływa na dno komory, a następnie do kanalizacji.
Gdy więc nie ma brudu, nie ma także pożywki, na której drobnoustroje mogłyby się zadomowić i rozwijać.
Powierzchnia zlewozmywaków granitowych nie sprzyja zatem rozwojowi drobnoustrojów, co dodatkowo czyni je bezpiecznymi w przypadku mycia czy opłukiwania warzyw, czy owoców lub rozmrażania mięsa.
Podsumowanie
Podstawowe czynności związane z utrzymaniem świetnego wyglądu zlewozmywaka ograniczają się do profilaktycznego przemywania zlewozmywaka oraz impregnacji olejem. Wbrew pozorom, codzienne utrzymanie zlewu granitowego w czystości nie jest trudne i wielu użytkowników potwierdza fakt, że jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku zlewozmywaków wytwarzanych z innego materiału.