Kuchnia a przestrzeń robocza – Jak ją zaaranżować by uniknąć dyskomfortu?

Wygląd podczas aranżacji kuchni to nie wszystko. Dobierając meble oraz sprzęt kuchenny musimy przede wszystkim kierować się praktycznymi rozwiązaniami. Zorganizowanie niedostatecznej powierzchni roboczej może sprawić, że wykonywanie obowiązków w naszej kuchni może stać się uciążliwe i ograniczone.

Jak więc zadbać o to, aby uniknąć non stop spadającego na podłogę jedzenia i zagracania się stosem garnków?

W poniższym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze aspekty, które pomogą Ci w zaaranżowaniu funkcjonalnego i komfortowego miejsca dla Twoich kulinarnych eksperymentów.

Jaka jest optymalna powierzchnia blatu roboczego?

Zacznijmy od wymiarów.

Podstawowe zasady mówią nam, że szerokość blatu powinna mieć nie mniej niż 60 cm – 80 +cm, choć zdarzają się także kuchnie, w których szerokość sięga nawet do 120 cm.

Takie odległości powinny zafundować Ci komfort niezbędny do przygotowania Twoich ulubionych potraw.

Jak natomiast wygląda kwestia długości?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z niektórych źródeł wynika, że:

  • Obok zlewozmywaka powinniśmy mieć co najmniej 40 cm blatu (Najlepiej po obu stronach)
  • Obok naszej lodówki, powinien znajdować odcinek blatu co najmniej o wymiarze 30 cm
  • Obok kuchenki i piekarnika blat o długości nie mniejszej niż 20 cm z obu stron.

Podsumowując, optymalne wymiary powierzchni roboczej powinny mieć ok. 150 cm długości i 60-80 szerokości.

Praktyka pokazuje jednak, że śmiało możemy się zmieścić na mniejszych powierzchniach roboczych, choć te duże umożliwiają nam o wiele swobodniejszą pracę.

WSKAZÓWKA: Jeśli długość Twojego blatu jest mocno ograniczona, rozważ możliwość zastosowania szerszego blatu, by zyskać cenną przestrzeń roboczą.

Jak rozmieścić meble i urządzenia AGD?

Najbardziej praktycznym i najczęściej polecanym rozwiązaniem jest zastosowanie Trójkąta Roboczego.

Trójkąt roboczy to konfiguracja lodówki, zlewozmywaka i gazówki bądź płyty grzewczej, która umożliwia nam swobodniejsze poruszanie się pomiędzy urządzeniami podczas gotowania. W ten sposób nasze ruchy nie są ograniczone, a czynności kuchenne nie kolidują ze sobą, co przekłada się na łatwość i wydajność pracy.

Zalecane odległości:

  • między zlewozmywakiem a lodówką: 120-210 cm,
  • między kuchenką a zlewozmywakiem: 120-210 cm
  • między lodówką a kuchenką: 120- 270 cm

Choć trójkąt roboczy zapewnia olbrzymi komfort podczas wykonywania czynności kuchennych, jego Minusem są jego wymagania przestrzenne. Niestety nie zawsze mamy możliwość ulokowania tak wielką powierzchnię blatu roboczego, szczególnie w małych kuchniach w bloku.

Czy blat po obu stronach kuchni jest dobrym rozwiązaniem?

Jak najbardziej!

Równoległe blaty najczęściej spotkamy w kuchniach podłużnych, gdzie często jest to najbardziej praktyczne rozwiązanie.

Drugim typem kuchni z równoległym blatem są kuchnie z wyspami kuchennymi.

Jakie korzyści niesie za sobą zastosowanie systemu równoległych blatów?

  • Możliwość trzymania wszystkich potrzebnych przyrządów „Pod ręką” podczas gotowania, co nie zawsze jest możliwe w przypadku posiadania podłużnego blatu.
  • Zachowanie „Trójkąta kuchennego”, co przekłada się na praktyczność naszej kuchni.
  • Możliwość ulokowania urządzeń elektronicznych z dala od źródła wody.

UWAGA: Upewnij się, że odległość pomiędzy dwoma blatami roboczymi wynosi co najmniej 120 cm, by zapewnić sobie swobodę ruchu.

 

 

Ustawienie w kształcie litery L

Ustawienia mebli na kształt litery L stosowane są często w małych, podłużnych kuchniach, gdzie nie mamy możliwości zastosowania blatu roboczego po obu stronach kuchni.

Główny trzon blatu stanowi jego dłuższy fragment, gdzie możemy ulokować gazówkę lub płytę grzewczą. Krótszy odcinek jest natomiast blatem pomocniczym. Elementem rozdzielającym oba blaty może stać się zlewozmywak narożny, który jest ciekawym sposobem na zaaranżowanie często martwej przestrzeni znajdującej się w rogu kuchni.

Ustawienie w kształcie Litery U

Ustawienie kuchni na kształt litery U charakteryzuje się wielką powierzchnią szafek, w których możemy pomieścić sprzęt roboczy. Wysoka funkcjonalność to zdecydowana zaleta tej konfiguracji.
Z tego rozwiązania możemy korzystać zarówno w dużych, jak i małych aranżacjach.

W kuchniach połączonych z salonem, elementem stanowiącym część całego układu może stać się półwysep kuchenny, który może pełnić funkcję barku, jak i blatu roboczego.

Uwaga: Jeśli chcesz zamontować zlew na półwyspie, uwzględnij przeprowadzenie elementów hydraulicznych nie dalej niż 3m od głównego pionu instalacji.

 

Kuchnia jednorzędowa

Kuchnia jednorzędowa to rozwiązanie, które najczęściej wykorzystuje się w małych i wąskich kuchniach, choć zdarza się i tak, że schemat liniowy spotkamy w większych pomieszczeniach.

Zastosowanie jednego rzędu uchodzi za najmniej praktyczne, ponieważ musimy pokonać największą odległość pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, gdy gotujemy.

Z drugiej strony to rozwiązanie jest bardzo ergonomiczne, ponieważ pozwala zachować dużo miejsca w pomieszczeniu. Z drugiej strony sprzyja łatwości zorganizowania instalacji elektrycznej, wodnej i gazowej, ponieważ wszystkie znajdują się na jednej ścianie.

Jak dopasować zlewozmywak do powierzchni roboczej?

Aby właściwie dobrać zlewozmywak do powierzchni roboczej, trzeba wziąć pod uwagę trzy aspekty:

  • Ile miejsca możesz poświęcić na zlewozmywak?

Jeśli możesz pozwolić sobie na zastosowanie większego zlewozmywaka – nie wahaj się!

Nawet jeśli posiadasz już zmywarkę, większy zlewozmywak będzie Twoim świetnym asystentem podczas czynności takich jak: rozmrażanie, opłukiwanie, mycie wielkich rzeczy np: blach do wypieków. Znakomicie sprawdzą się tu zlewozmywaki z wielką i głęboką komorą, zlewozmywaki dwu i półtora komorowe, zlewozmywaki z dużym ociekaczem.

Jeśli natomiast Twoje możliwości przestrzenne są ograniczone, polecamy wybrać zlewozmywak o mniejszej powierzchni, by zaoszczędzić miejsca na blacie roboczym.

  • Jak często zamierzasz korzystać z kuchni?

Warto zasugerować się tu także, jak wiele czynności planujesz robić w swojej kuchni. Jeśli ograniczasz się jedynie do prostych posiłków i gotowania kawy, możesz zdecydować się na malutki zlew. Jeśli natomiast kochasz kulinarne eksperymenty, świetnym rozwiązaniem będzie wybór większego modelu, o czym wspomnieliśmy w powyższym akapicie.

  • Gdzie planujesz suszyć swoje naczynia?

Zlewozmywaki z ociekaczem pomogą Ci również osuszyć Twoje naczynia zaraz po umyciu. Jest to najbardziej praktyczne rozwiązanie, ponieważ suszarka znajduje się pod Twoją ręka. Jeżeli chcesz skorzystać z ociekacza zewnętrznego, lub umieścić ociekacz w górnej szafce wiszącej – możesz śmiało z niego zrezygnować i postawić na zlewozmywak z jedną wielką komorą bądź zlew dwukomorowy.

UWAGA: Upewnij się także, czy Twój zlewozmywak znajduje się w bezpiecznej odległości od gniazda elektrycznego.

Urządzenia

Jak zorganizować okolice urządzeń?

Bardzo ważne jest zachowanie miejsca w okolicach zlewu, lodówki i urządzenia grzewczego.

Każde z tych urządzeń musi posiadać pod ręką kawałek miejsca, aby umożliwić Ci odkładanie składników lub przedmiotów, które właśnie dobędziesz z poszczególnego urządzenia.

Choć nie jest to karalne, zalecamy rozdzielić odległość pomiędzy zlewozmywakiem a urządzeniem grzewczym, by uniknąć chlapania brudnej wody do potraw.

Przestrzeń

Aby praca była komfortowa, dobrze jest zadbać o miejsce.

Różnego rodzaju ozdoby świetnie prezentują się na blacie, jednak w praktyce często zajmują nam cenne miejsce. Z drugiej strony, zazwyczaj brudzą się podczas naszych prac i wymagają częstego mycia. Podczas naszych kulinarnych podbojów, lepiej pozbyć się z naszego blatu wszystkiego, by móc w pełni wykorzystać jego powierzchnię.

Rozmieszczenie przyrządów

Odpowiednio zagospodarowane szafki umożliwią nam łatwe dobycie naszych przyrządów i dobrą organizację pracy. Zasadniczo, polecamy ciężkie rzeczy trzymać w dolnych partiach szafki, a lekkie w górnych.

Akcesoria

 

W dobrej organizacji pracy pomogą nam różnego rodzaju gadżety ułatwiające nam separację oraz segregowanie wszystkich przyrządów, oraz produktów potrzebnych nam do gotowania w odpowiednim miejscu.

Pomocne okażą się:

  • osobne pojemniki na produkty suche
  • kosze cargo
  • wielopoziomowe szuflady
  • relingi kuchenne

 

 

 

 

Zakończenie

Istnieje wiele aspektów, które wpłyną na to, jak będzie korzystało nam się z danej kuchni. Zanim zaczniemy planować kolor mebli i zdobień, warto spróbować wizualizować sobie, jak będzie wszystkie czynności kuchenne, które mamy w planach wykonywać.