Pomysł na wystrój kuchni – 7 najczęściej popełnianych błędów

Długo wyczekiwany remont przed Tobą? Masz już pomysł na wystrój Twojej kuchni? Aby każdy element Twojej kreacji został zrealizowany zgodnie z Twoją wizją, musisz poznać kilka kluczowych czynników technicznych.

Faktem jest, że wiele koncepcji na Twój wystrój może obrócić się w gruz przy zderzeniu z rzeczywistością.

Dlaczego?

Wyobraź sobie, że podczas zakupów do remontu znajdujesz sprzęt AGD Twoich marzeń. Zakupujesz go wraz z meblami jeszcze przed remontem. Robisz to z wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że gdy praca ruszy, to wszystko będzie pod ręką. Remont rusza. Gdy ściany są już wyszpachlowane i wymalowane a płytki i podłoga położone, Ty montujesz meble i włączasz swój nowiutki sprzęt. Nagle okazuje się, że stara instalacja nie wytrzymuje napięcia nowego, bardziej zaawansowanego sprzętu i się przepala.

Masz teraz dwa wyjścia.

Albo kujesz ściany oraz podłogę i wymieniasz instalację na nową, albo lokalizujesz i wymieniasz jedynie spalony fragment instalacji… a nowy sprzęt AGD wymieniasz na słabszy – niepasujący już tak idealnie do Twoich nowych mebli.

Ale chwila.

Twój fachowiec nie jest przecież elektrykiem, od jutra musi zacząć następne zlecenie i znajdzie czas dopiero za trzy miesiące, a Twój budżet jest już na wyczerpaniu… Co robisz w takiej chwili?

To oczywiście ekstremalna sytuacja, ale jakże prawdziwa i powszechna…

Na szczęście takim krytycznym sytuacjom idzie zapobiec.

Większość tego typu niebezpieczeństw ujawnia się, gdy jest już za późno. Są one groźne, kosztowne i zdarzają się dość częste. Jednak takich krytycznych momentów jest niewiele i można zapobiec im w dość łatwy sposób.

Do takich wypadków dochodzi zazwyczaj, kiedy robisz zakupy budowlane przedwcześnie, lub kiedy wynajęty fachowiec specjalizuje się tylko w jednej dziedzinie wykończeń. Np. jeżeli zatrudnisz malarza, będzie skupiony na tym, aby dobrze pomalować ściany, jeśli zatrudnisz płytkarza, skupi się on tylko na płytkach. Pozostałe kwestie Twojego remontu takie jak przebieg i stan instalacji niekoniecznie muszą go interesować. Mógłby przecież popełnić błąd próbując wykraczać poza swoją specyfikację i narazić Ciebie i siebie na koszty.

Aby ułatwić Tobie zapobieganie takim nieprzyjemnym wydarzeniom, podzieliliśmy ich ogniwa na kilka poszczególnych sekcji:

Instalacja elektryczna

Zanim prace wykończeniowe w Twoim domu ruszą, dowiedz się dwóch podstawowych rzeczy o Twojej instalacji elektrycznej.

  • Ile lat ma instalacja
  • Którędy podąża

Stara instalacja jest często wadliwa. Szczególnie po remoncie. Dawniejszy sprzęt AGD i RTV nie miał takiego natężenia jak ten dzisiejszy. Jeżeli kable wykonane zostały z aluminium, trzeba wziąć pod uwagę że z czasem się utlenią. Bardzo wiele przypadków ma miejsce, gdy zaraz po remoncie trzeba rozkuwać ściany i podłogę na nowo, ponieważ instalacja nie jest w stanie sprostać natężeniu wywołanemu przez sprzęt nowszej generacji.

Kolejną istotna informacja, to którędy podążają kable. Ich przebieg może uniemożliwić montaż istotnych elementów Twoich mebli. Bywa i tak, że jeden z przewodów zostaje przerwany niezauważenie. Po zakończonych pracach okazuje się, że instalacja nie działa tak jak trzeba, ponieważ została uszkodzona przez wiertarkę lub szlifierkę. Może także dojść do spięć albo nawet i wywołania pożaru.

Jeżeli spodziewasz się wiercenia otworów w ścianach lub w podłodze, zasięgnij po informacje na temat instalacji w Twoim lokalu i wręcz je fachowcom wykonującym prace. Znajdziesz je u właściciela budynku, firmy budowlanej która zbudowała Twój dom, lub u poprzednich lokatorów. Poszukiwania możesz zlecić także fachowcom wykonującym pracę u Ciebie.

Wentylacja

Twoja kuchnia i łazienka muszą mieć otwory wentylacyjne. Montując wentylację musisz znać nie tylko prawo grawitacji, ale także prawo budowlane.

Wyjaśnijmy najpierw, jakie rodzaje wentylacji rozróżniamy:

  • Wentylacja mechaniczna

To wentylacja posiadająca wentylator elektryczny, który po włączeniu odprowadza opary z twojego pomieszczenia.

  • Wentylacja grawitacyjna

Jest to wentylacja, która wykorzystując prawa fizyki, odprowadza ciepłe opary samoczynnie przez kanał lub otwór wentylacyjny umieszczony w okolicach sufitu.

Pozornie może nam się wydawać, że wentylacja mechaniczna jest o niebo lepsza. Ze względów prawnych wygląda to jednak inaczej. Jeśli posiadamy w kuchni instalację gazową, musimy mieć co najmniej jeden otwór grawitacyjny. Co więcej, nie może on być połączony z żadnym innym kanałem! (Nawet z wentylatorem okapu)

Warto zaznaczyć, że wentylowanie dwóch pomieszczeń jednym kanałem jest niezgodne z prawem. Mało tego, przyniesie ono marny skutek w praktyce. Jeden kanał wentylacyjny rozdzielony na dwa pomieszczenia będzie miał bardzo słabą przepustowość i nie spełni swojej funkcji.

Instalacja wodna

Sprawa instalacji wodnej wygląda bardzo podobnie jak w kwestii instalacji elektrycznej. Zanim zaczniesz prace wykończeniowe, dowiedz się którędy przebiegają Twoje rury. Rozkucie albo rozwiercenie jednej z nich, nie tylko zmusi Cię do odcięcia dopływu bieżącej wody aż do przyjazdu hydraulika, ale także zafunduje powódź oraz zniszczenie Twojego nowego wnętrza. Jeśli instalacja wodna jest stara, rozważ wymianę rur na nowe zanim zaczniesz remont.

Druga kwestia to odległość zlewu od głównego źródła instalacji. Pamiętaj, aby umieścić swój zlewozmywak nie dalej niż 3m od pionu głównego instalacji wodnej. Wykroczenie poza tę odległość wiąże się z naruszeniem przepisów budowlanych oraz może narazić Cię na niefunkcjonalność odpływu. Spad odpływu powinien wynosić minimum 3mm/1 metr instalacji

Ogrzewanie

Planujesz wymianę grzejników? Jeżeli mieszkasz w bloku, upewnij się, czy aby na pewno jest to możliwe!

Sezon grzewczy uniemożliwi taką operację. Jeżeli zamkniesz obieg wody, Twoi sąsiedzi nie będą mieli możliwości ogrzewania. Zarządca budynku może w takiej sytuacji nie przystać na Twoją propozycję wymiany grzejników.

Musisz wiedzieć także, że dokładne szpachlowanie ścian może wymagać demontażu grzejników w pomieszczeniu. Śmiało, można pominąć element zdejmowania grzejnika, jednak trzeba liczyć się z drobnymi niedoskonałościami w tym miejscu.

Meble

Najczęściej spotykanym błędem jest kupowanie mebli “Na oko”. Zachwyceni ich pięknym wyglądem zapominamy o ważnej rzeczy jaką są ich wymiar. Montując meble w Twoim pomieszczeniu możesz się zdziwić, gdy wymiary mebli nie zgrają się z resztą Twojej kuchni.

Dostosowując wymiar mebli rozważ czy meble będą pasowały do:

  • umiejscowienia okna
  • umiejscowienia skrzydła drzwi wejściowych
  • wymiaru sprzętu RTV i AGD
  • umiejscowienia gniazd elektrycznych.

Jeżeli w Twojej kuchni planujesz dwa rzędy szafek, pamiętaj że odległość pomiędzy nimi musi mieć co najmniej 120 cm.

Wilgoć i grzyb

Powody powstawania grzyba na ścianach są trzy:

  • Słabe ogrzewanie
  • Kiepska wentylacja
  • Zła cyrkulacja powietrza.

Pomieszczenia takie jak kuchnia i łazienka muszą być wentylowane. Często montuje się wentylator, który włącza i wyłącza się razem ze światłem. Działa on świetnie, kiedy znajdujemy się w pomieszczeniu. Jednak po wyjściu z kuchni czy łazienki, wyłączony wentylator, zamiast pomagać, utrudnia przepływ powietrza i  odprowadzanie wilgoci z pomieszczenia. Miesiąc lub dwa po remoncie na świeżo pomalowanych ścianach mogą pojawić się pierwsze oznaki zapleśnienia. Jeżeli planujesz robić w Twoim pomieszczeniu, rzeczy związane z wilgocią takie jak kąpiel lub wywieszanie prania, upewnij się, czy będzie ono wentylowane i ogrzewane poprawnie, a powietrze będzie miało swobodną cyrkulację po całym pomieszczeniu.

Przebieg wszystkich instalacji

Ulokowanie Twojego sprzętu RTV i AGD będzie wiązało się z dostępem do prądu. Upewnij się więc, czy przewód każdego z nich ma swobodny dostęp do gniazda. Jeżeli planujesz przemieszczenie urządzeń sanitarnych, sprawdź czy jest możliwe doprowadzenie ich do odpływu. Podczas zakupu mebli pomyśl, czy żaden z nich nie zamknie dostępu do gniazd elektrycznych. Upewnij się, że Twój zlew będzie w bezpiecznej odległości (50 cm) od gniazd oraz kuchenki gazowej bądź elektrycznej.

Podsumowanie

Jak widać, dokonując nieprzemyślanych i pochopnych decyzji możesz narazić się nie tylko na nieoczekiwane koszta ale także na niebezpieczeństwo Twojego zdrowia. Planując swój remont miej na uwadze istotne czynniki, przez które Twoje plany mogą obrócić się w pył… Nie jest ich na szczęście wiele i można je przewidzieć. Wystarczy tylko o nich wiedzieć, aby zaplanować Twoje wymarzone wnętrze element po elemencie drugim.