Wyspa kuchenna – co musisz o niej wiedzieć? 

Wyspa kuchenna ze względu na swoją praktyczność cieszy się niezwykłą popularnością. Szereg zalet, które oferuje, sprawiają, że wyspa kuchenna zarówno pod względem wyglądu, jak i swojej użyteczności jest świetnym wyborem.

Poradnik, który przygotowaliśmy pozwoli Ci skonfigurować Twoją wyspę kuchenną tak, aby z jednej strony ułatwiała Tobie codzienne czynności i wprawiała Twoich gości w zachwyt.

Jakie są korzyści wyspy kuchennej?

Największą zaletą wyspy kuchennej jest fakt, że nie jesteśmy zamknięci i nie musimy patrzeć się tylko i wyłącznie w ścianę podczas naszych kulinarnych eksperymentów.

Jest to niezwykle korzystne podczas przyjęć, gdzie przygotowując dania nie musimy odmawiać sobie kontaktu z naszymi gośćmi i możemy w pełni uczestniczyć w przyjęciu.

Z posiadania wyspy kuchennej odnosimy wiele korzyści także podczas podczas wykonywania codziennych obowiązków. Zintegrowanie kuchni z salonem pozwoli nam jednocześnie doglądać bawiące się dzieci lub oglądać film na salonowym telewizorze.

Wyobraź sobie, o ile Twoje kuchenne obowiązki stałyby się przyjemniejsze, gdyby przy każdej czynności mogliby towarzyszyć Ci Twoi bliscy.

Przestrzeń

Kolejną zaletą jest zwiększenie przestrzeni. Rezygnacja ze ściany daje nam dużo większe pole do działania, które możemy zagospodarować o wiele lepiej.

Stwarza to oczywiście szereg zalet w komunikacji pomiędzy kuchnią a salonem lub jadalnią.

Czy nie przyjemniej byłoby podawać Twoim gościom posiłków mając swobodne przejście pomiędzy kuchnią a salonem?

Trójkąt kuchenny

Wyspa pozwala nam skorzystać ze schematu trójkąta kuchennego, który jest najbardziej praktycznym modelem zagospodarowania kuchni.

Zastosowanie trójkąta kuchennego umożliwia nam swobodne przemieszczanie się pomiędzy stanowiskiem zlewozmywaka, lodówki oraz palnika gazowego lub płyty grzewczej.

Kolejnym atutem trójkąta kuchennego jest obecność blatu przy każdym z urządzeń. Dzięki temu praca staje się łatwiejsza, ponieważ w sąsiedztwie zlewozmywaka, lodówki oraz kuchenki mamy przestrzeń, na której możemy odkładać produkty, naczynia lub przyrządy, których używamy podczas gotowania.

Jeśli zależy Ci na czasie raz wygodzie podczas Twoich kulinarnych eksperymentów? Trójkąt kuchenny z pewnością będzie Tobie służył.

Aspekt wizualny

Kolejnym atutem jest zsynchronizowanie wizualne kuchni z salonem.

Kuchnia z wyspą stanowi widowiskowy kontrast dla salonu. Jeśli Twoja wymarzona kuchnia wprawia Cię w zachwyt każdego dnia, gdy w niej jesteś, po co chować ją za ścianą? Czy Twój piękny salon nie prezentowałby się lepiej w zestawieniu z prestiżowo wyglądającym barkiem?

Na co uważać wybierając wyspę kuchenną?

Kluczowym czynnikiem jest rozmiar blatu. Mówi się, że aby zamieścić na wyspie kuchennej strefę zmywania, będziemy potrzebowali min. Powierzchni 120 x 80 cm.

Biorąc pod uwagę fakt, że w sąsiedztwie zlewozmywaka wygodnie wykonuje się wiele czynności kulinarnych, lepiej będzie, jeśli zarezerwujemy sobie kawałek miejsca na krojenie, obieranie czy przyrządzanie potraw.

Częstym rozwiązaniem jest także połączenie wyspy kuchennej z barkiem lub stołem jadalnym. Ułatwia to podawanie posiłku, gdzie na wyciągnięcie ręki możemy serwować posiłki nam oraz naszym bliskim.

Hydraulika

Posiadając wyspę kuchenną musimy liczyć się z tym, że woda do niej musi zostać poprowadzona przez podłogę.

O ile z podprowadzeniem bieżącej wody nie ma żadnego problemu, o tyle jeśli chodzi o odpływ, musimy mieć na uwadze fakt, że odpływ powinien mieć spad ok 2-3%

Dobrze jest zatem upewnić się u fachowca, czy doprowadzenie odpływu do głównego pionu kanalizacji będzie możliwe biorąc pod uwagę spad

Przestrzeń robocza

Aranżując wyspę kuchenną warto zachować odstęp min. 120 cm od przeciwległego blatu. Pozwoli to przemieszczać się swobodnie w przestrzeni pomiędzy wyspą a blatem co znacznie poprawi komfort przemieszczania się w kuchni. Jeśli jest to możliwe, odległość tę można zwiększyć do 140 cm.

Jak wyobrażasz sobie Twoje kuchenne eksperymenty? Czy wokół Ciebie zawsze dużo się dzieje? Czy stworzenie swobodnej przestrzeni pozwoliłoby Ci poruszać się sprawniej?

Podsumowanie

Wyspa kuchenna wniesie do naszej kuchni wiele zarówno pod względem fizycznym jak i wizualnym. Jednak zanim zdecydujemy się na to rozwiązanie, warto zaplanować sobie cały proces instalacji i zwrócić uwagę na szczegóły, które mogą mieć znaczenie.